2019-10-16

Sprzątamy strych i poddasze ...

Zagracone poddasze, strych – dlaczego należy je posprzątać?

Skąd biorą się rupiecie?

W każdym gospodarstwie domowym znajdują się różne przedmioty, które z czasem wychodzą z użytku. Przykładem może być stara maszyna do szycia, przenośny piecyk czy nieużywana już pralka. Wiele z takich przedmiotów darzymy sentymentem i w pierwszym odruchu nie myślimy o tym, aby się ich pozbyć. Dlatego upychamy je w różnych miejscach i z czasem o nich zapominamy. W ten sposób często po kilku latach dorabiamy się pokaźnej ilości niepotrzebnych już urządzeń, które z upływem czasu stają się coraz bardziej uciążliwe.

Pozbycie się zalegających przedmiotów wydawać się może problematyczne. Często nam się po prostu nie chce robić porządków i zamiast pozbywać się rupieci, dokładamy kolejne i kolejne. A gdy już po latach zbierzemy się do sprzątania, okazuje się, że ilość nagromadzonych staroci przerasta nasze wyobrażenie i możliwości wywozu takich odpadów.

Wywóz odpadów? Od czego jest poddasze ?

Strych to miejsce od dawien dawna wykorzystywane do gromadzenia i przechowywania przeróżnych i niekiedy niezidentyfikowanych przedmiotów. Wystarczy niepotrzebne już urządzenie tam wynieść i w zasadzie możemy zapomnieć o kłopocie na długie lata. Ale czy na pewno? W tym miejscu wypada się zastanowić, jakie zagrożenia niesie za sobą notoryczne składowanie różnych przedmiotów na strychu lub poddaszu.

Obciążenie stropu – jak to wygląda w praktyce?

W każdym budynku, jednym z najbardziej odpowiedzialnych elementów konstrukcyjnych jest strop. Gromadzenie starych urządzeń w zbyt dużej ilości znacznie zwiększa obciążenie stropu. Łatwo sobie wyobrazić, do czego może doprowadzić takie postępowanie. Szczególnie narażone na zbyt duże obciążenie są stropy w budynkach mających już swoje lata. Sypiący się tynk z sufitu wydaje się być może nieprawdopodobny, niemniej mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych mieszkańców, nie powinniśmy przekraczać ogólnie przyjętych norm.

Prawo w praktyce

Zgodnie z § 4 pkt. 12 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zabronione jest składowanie materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach.

Przepisy nie definiują wprost pojęcia "materiały palne", natomiast w par. 2. 1. lit. h wskazano, że przez materiały niebezpieczne pożarowo należy rozumieć: "materiały inne niż wymienione w lit. a-g, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru". Na strychu nie można zatem przechowywać takich przedmiotów, które ulegają szybkiemu zapaleniu w razie kontaktu ze źródłem ognia, w dodatku przez sam fakt, że są ogólnodostępne (dla wszystkich osób korzystających ze strychu) - ich składowanie stwarza zagrożenie. Takiego zagrożenia nie stwarza , np. metalowy garnek, czy słoiki z kompotami, ale inaczej będzie z meblami, koszami, ubraniami, książkami.